Asi jedna z najčastejšie kladených otázok a jedna z tých, na ktoré keď počujem, želám si, aby som mala krištáľovú guľu a mohla ju požiadať o pomoc.
Takto, aby bolo jasné, aj na tie úrovne existujú štatistiky a priemery. Môžeme sa na to pozrieť tu:
Zdroj (Cambridge English – Guided Learning Hours):
https://support.cambridgeenglish.org/hc/en-gb/articles/202838506-Guided-learning-hours
Čísla na vrchol sú vysoké a dosť desivé, najmä ak si uvedomíte, že sa počítajú vedené hodiny. Tieto štatistiky slúžia ako podklady pre štátne alebo jazykové školy, ktoré podľa týchto čísel plánujú kurzy, zostavujú učebné plány a skúšky. A vlastne na základe toho sa maturuje. Odborné školy na úrovni B1, gymnáziá B2 a bilinguálne školy C1. Ak si porátate vyučovacie hodiny počas školského roka (okolo 100 ročne), všetko to krásne sedí. Dokonca je tam aj čosi navyše. Ak ste mali angličtinu, dajme tomu, od piateho ročníka na základnej škole a počas celej strednej školy, mali by ste mať absolvovaných 800-1000 hodín (záleží od typu školy).
Prečo teda nerozprávate perfektne po anglicky? Nuž, nie je hodina ako hodina. Koľko z tých hodín bolo naozaj kvalitne pripravených a odučených? A koľko času a úsilia vyšlo z vašej strany? Myslím, že už máte odpoveď.
Zo všetkého, čo sme si zatiaľ zhrnuli, sú úrovne B2-C2 v nedohľadne. Ale nie je to všetko také nemožné, ako sa zdá. Osobne si nemyslím, že v dnešnej dobe je nevyhnutné investovať do 1000 hodín s lektorom. Z mojich skúseností, ak ste sa na hodiny angličtiny a na maturitu aspoň ako tak pripravovali, máte aj po 5-10 rokoch od školy približne úroveň A2 (pasívne). A zvyčajne po znovu začatí štúdia sa vám postupne začne vynárať a aktivovať viac a viac vedomostí.
Takže späť k otázke, koľko hodín je potrebné na zdvihnutie sa o jednu úroveň. Predtým, ako sa vyjadrím v číslach, zdôrazním, že je to veľmi individuálne a do úvahy treba vziať veľa faktorov. Medzi najdôležitejšie patria:
Faktory, ktoré tiež zavážia, sú podľa niektorých odborníkov vek, jazyky, ktoré už ovládate, a vaša jazyková cesta k nim, a potom podľa mňa aj vaše nadšenie a záujem o rôzne oblasti, gramatické javy. Prečo som spomenula práve to nadšenie pre takmer všetko? Lebo študenti, ktorí sa vedia nadchnúť, si slová a výrazy oveľa rýchlejšie osvoja a dotiahnu to v jazyku oveľa ďalej ako tí, ktorí pri každej druhej téme ohŕňajú nos a myslia si, načo mi to bude.
A teraz tie dlho očakávané čísla podľa mojich (takmer 20-ročných) pozorovaní. Pri nižších leveloch, konkrétne z A1 do A2, A2 do B1, je to v priemere 50 vedených hodín, aby sa dosiahol posun o jeden level. Od úrovne B1 do B2 a z B2 do C1 je potrebných okolo 100 hodín formálneho štúdia s lektorom, pod jednou podmienkou – študent pracuje aj samostatne. Musí mať kontakt s jazykom mimo hodín, a to vo forme kníh, seriálov, podcastov, alebo komunikuje s ľuďmi, ktorých úroveň je na C úrovni. Na dosiahnutie úplne najvyššieho levelu C2 potrebujete ďalších 100-200 vedených hodín a určite to nepôjde bez kontaktu s rôznorodým materiálom z prakticky všetkých oblastí života na odbornej alebo vedecko-náučnej úrovni.
A na záver ešte jeden fakt, aby ste mali nad čím premýšľať: to, že je niekto ‘native speaker’ nejakého jazyka, neznamená, že má C2 alebo hoc aj C1 úroveň.