Tréningom k úspechu: Čo sa môžu študenti jazykov naučiť od športovcov

Verím, že viacerí z vás sa v určitej fáze života venovali nejakému športu. Či už to bol beh, plávanie, jóga alebo futbal. A práve preto by som učenie sa cudzieho jazyka (jeho úrovne a očakávané výsledky) rada vysvetlila pripodobnením k športovým aktivitám. Pretože, či už chceme alebo nie, pravidelný tréning je dôležitý pri oboch spomínaných činnostiach.

O úrovniach jazyka ste už asi čo-to počuli, no predsa len, pripomeňme si ich.

Zdroj:

Prečo sa venujem práve téme úrovní? Počas mojej dlhoročnej praxe sa neustále stretávam s nerealistickými predstavami študentov a ich následnou frustráciou, ktorá nastáva, keď očakávania a používané metódy pri učení sa, spolu vôbec nekorešpondujú a prirodzene nevedú do vytýčeného cieľa.

Vráťme sa k pripodobneniam učenia sa jazyka a športu a spomínané úrovne sa pokúsime priblížiť napríklad k futbalu.

Úroveň A by som prirovnala k takému futbalu, ktorý hrajú deti na ulici. Stretnú sa, hrajú sa s loptou, strieľajú na bránu. Z futbalovej techniky a zručností využívajú minimum a podobne je to aj s pravidlami. Aj napriek tomu, má takýto spôsob hry svoje čaro a prináša zúčastneným radosť z pohybu ,prispieva k celkovej telesnej zdatnosti a kondícií.

Angličtina je ako šport: čím vážnejšie to berieš, tým ďalej ťa môže zaviesť!

Prenesme teraz spomínané informácie do oblasti cudzieho jazyka. Ak je našim cieľom využívať ho rekreačne, v neformálnych situáciach s limitovanými pravidlami, super. Dostanete sa tam relatívne ľahko aj sami, napríklad pomocou aplikácií a Občasnou hodinou s lektorom, prípadne jednoduchou výmenou niekoľkých fráz v obchode či so susedom alebo kolegom. A ozaj, nech nezostaneme len pri jazykových apkách, to je potom ako by ste hrali video hru. V takej hre možno viete strieľať ako Messi, ale určite by ste ani po hodinách a hodinách na počítači sa nedostavili na ihrisko s očakávaniami, že odohráte celý zápas ako on. Prečo to potom očakávame pri učení sa cudzieho jazyka?

Druhou zastávkou je úroveň B. Tú by sme mohli prirovnať k amatérskemu klubu. Pri hre je už potrebné využívať širšie spektrum techník, dôležitosť nadobúda dobrá kondícia, tréningy na pravidelnej báze a pravdepodobne by sa zišiel aj tréner. S cudzím jazykom je to podobne. Ak ste to vďaka škole, kurzu či usilovným samoštúdiom dotiahli až tu, znamená to, že poznáte pravidlá a máte slušnú zásobu slovíčok. Pravidlá sa snažíte rešpektovať, slovíčka používať, ale nie vždy to v reálnej komunikácií vyjde. Viete, akú gramatickú štruktúru by ste asi mali použiť, no v tom kľúčovom momente stratíte kontrolu a výsledná veta je iná. Viete si však poradiť, opraviť sa, dovysvetľovať. Nie je to hladká a priamočiara cesta, ale dôležité je, že sa navzájom pochopíte.

Tréning je kľúčom!
Už si sa dostal až sem… ďalší diel skladačky je: POKRAČUJ V TRÉNINGU!

V športe, ktorý robíte rekreačne alebo amatérsky, by vám ani nenapadlo myslieť si, že po dvoch až troch rokoch hrania a tréningov vo voľnočasovom režime to dotiahnete na olympiádu. Ak by vám to niekto povedal, asi by ste si o ňom pomysleli svoje. (Možno niečo v zmysle nech sa preberie alebo niečo zmení v prístupe.) V jazyku, ktorému sa venujete vo voľnom čase a zväčša sporadicky, platí to isté. Ak cudzí jazyk nie je vaša priorita alebo súčasť každodenného života, nečakajte, že hravo vykľučkujete z akejkoľvek témy za akýchkoľvek okolností.

Prejdime k úrovniam C, vysnívanej méte takmer každého študenta. Máme na mysli už vrcholový šport, ktorý sa vykonáva na základe systematického plánu, pravidelných tréningov pozostávajúcich z celej škály cvikov, drilov a iných aktivít. Študujú sa zápasy, techniky protihráčov, pracuje sa so psychológom A asi si viete predstaviť, že životný štýl zahŕňa vypracovaný jedálniček na mieru a spánkový režim, ktorý je vypočítaný tak, aby daný športovec dosiahol maximálne výsledky. Nie je to už len o kopaní do lopty a behaní po ihrisku. Všetko zohráva dôležitú rolu a výsledok stojí na detailoch.

Všetko hrá dôležitú úlohu. Tvoje výsledky závisia od toho, akú pozornosť venuješ detailom.
Študuj dôsledne a uvedomelo.

Asi už viete, kam smerujem. Ak chcete rozprávať v cudzom jazyku s ľahkosťou a mať čo povedať prakticky k akejkoľvek téme, chce to spraviť si z učenia sa prioritu a súčasť života. Chce to systematické štúdium a hlavne pestrosť zdrojov, techník a aktivít. Samotné konverzačné hodiny na voľnú tému, poväčšine z bežných oblastí života, vás tam určite nedovedú. Tie voľné konverzačky sú akoby vám niekto poskytol trávnik a hodil vám loptu. Takému trénerovi by sa profi športovci nepoďakovali.

Ak niekedy zas pocítite frustráciu z vášho jazykového výkonu, zamyslite sa a položte si otázky:

Akú ligu hrám?
Aké sú moje ciele a očakávania?
Som tam, kde by som chcel byť?
Čo pre napredovanie reálne robím?

Pozrite sa, či vaše odpovede spolu ladia, alebo je tam nejaký rozpor. Ak chcete mať z učenia sa a z používania jazyka radosť, urobte si v tom poriadok a zmenťe niečo – upravte ciele, začnite sa učiť novými spôsobmi, začleňte jazyk do vášho života. Možno sa vám hneď v tomto momente ,,natíska” otázka, ako dlho bude presun do inej/ vyššej ligy trvať. Ale to je otázka na iný článok. Zatiaľ,  ako sa vraví v angličtine ‘enjoy the ride’ alebo jednoducho ‘užívajte si cestu’.

UŽÍVAJ SI CESTU! 🙂

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovenčina